Canva’da Dijital İçerik Tasarlama | Creator Experience Webinar 2

İngilizce Öğretmeni ve Dijital İçerik Üreticisi Arzu Mengüç’ün “Canva’da Dijital İçerik Tasarlama” başlıklı webinarı, Canva adlı bir grafik ve görsel tasarım aracını kullanarak nasıl ücretsiz içerik üretilebileceğimiz konusuna odaklanmaktadır. Canva, ücretsiz bir grafik tasarım aracıdır ve dünya genelinde 100 milyon aktif kullanıcısı vardır. Öğretmenler de bu aracı kullanarak dijital eğitim içeriği oluşturabilir ve diğer öğretmenlerle paylaşabilirler.

Ayrıca Arzu Mengüç tasarım ilkeleri hakkında da bilgi vermiştir. İlk olarak, içerik hazırlarken hedef kitleyi belirlemek önemlidir. Buna göre grafikler, resimler ve sesler seçilir. Ayrıca, kullanılan grafiklerin ve resimlerin aynı tema ve renk tonuna sahip olması gerekmektedir. Arzu Mengüç, kullanılan yazı fontlarının okunaklı ve hedef kitleye uygun olması gerektiğini belirtmektedir. Birden fazla yazı fontu kullanılması hem çirkin görünmesine hem de dikkat dağıtıcı olmasına neden olabilir. Ayrıca, kullanılan resimlerin aynı hizada olması da önemlidir diyerek bizimle bu değerli dijital içeriği tasarlama deneyimlerini paylaşmıştır.

webinar kaydını izle

Canva 2023 Güncellemeleri ve Yeni Yapay Zeka Araçları

1. Magic Design: hayalinizi mükemmel tasarıma dönüştürmek için yazı tipleri, görüntüler, grafikler ve stiller otomatik olarak seçebilir ve her tasarımınızı mükemmelleştirebilirsiniz.

2. Draw: sunumunuzda vurgu yaparken veya beyaz tahtada bir sonraki büyük projenizi planlarken, düşüncelerinizi şekillendirmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

3. Translate: yeni Translate özelliği sayesinde tasarımlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde 100’den fazla dilde çevirebilir ve dünya genelindeki kitlelerle iletişim kurabilirsiniz.

4. Magic Eraser & Magic Edit: komplike araçlar ve zaman alıcı beceriler gerektiren fotoğraf düzenlemeleri artık bu araçların özellikleri sayesinde kolayca yapabilirsiniz.

5. Beat Sync: müzik ve görüntüleri mükemmel bir şekilde hizalayarak saniyeler içinde dinamik bir video oluşturabilirsiniz.

6. Presentations: Canva sunumunuz için bir taslak oluşturarak boş sayfaları atlayabilir; Magic Design’a fikrinizi birkaç kelimeyle söyleyerek profesyonel görünümlü slayt desteği üzerinde hikayenizi anında ve sezgisel olarak doldurabilirsiniz.

7. Magic Write: Canva Docs’ta başarılı bir şekilde kullanılan ve tüm Visual Worksuite’te kelime ağırlıklı web metinlerinden strateji sunumlarına kadar metin oluşturmanızı sağlayan bir yapay zeka aracıdır ve 18 dilde sunulmaktadır.

8. Text-to-Image: bu özellik sayesinde, sadece basit bir açıklama ile eşsiz görüntüler oluşturmak mümkün hale gelirken, yüksek kaliteli çıktılar ve yeni stiller de eklenerek kullanıcı deneyimi arttırıldı.

Daha fazla Canva ile ilgili yenilikleri yukarıdaki Youtube videomuzda öğrenebilir ve uygulanmalı olarak izleyebilirsiniz.

Arzu Mengüç’ün Önerdiği Canva İçerik Üreticileri

1. Arzu Mengüç’ün Canva İçeriklerini inceleyin.

2. Sir Aqui’nin Canva İçeriklerini inceleyin.

3. Mr. Küçükyılmaz’ın Canva İçeriklerini inceleyin.

Webinar sunum doyasını aşağıdaki butonu tıklayarak indirebilirsiniz

Arzu Mengüç’ün Vitrinine Göz At

Related Articles

Responses

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir