FLASHCARD: İngilizcede kelime öğrenmede “flaş” etkisi

flashcards-kelime kartları

Kelime öğrenme sürecinde sık kullanılan “kelime ezberleme” yöntemi yerine, kelimelerin içselleştirilmesi önemlidir. Görsellerle desteklenmiş Kelime Kartları (Flashcards), özellikle çocuklar için etkili bir öğrenme aracıdır. Bu kartlar telaffuzu öğrenmek, algı merkezini uyarmak, dikkati artırmak ve hafızayı güçlendirmekte yardımcı olur. Taşınabilir olmaları, her yerde kullanılabilmeleri ise ek bir avantaj sağlar.

Dil öğrenirken veya öğretirken en sık kullanılan tabir “kelime ezberlemektir”.  Bilmediğin kelimeleri liste yap, 5-10 kere yaz. Ne kadar sıkıcı gelir değil mi?! Evet yeni öğrenilen ve bilinmeyen kelimeler Türkçe karşılıkları ile liste haline getirilmelidir. Hatta bir cümle ile yazmak çok daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ama kelimenin kalıcı hafızaya geçmesini yani unutulmamasını sağlayan şey o kelimeyi içselleştirmek yani hissetmektir. Fazla teknik oldu galiba! Yani kelimeyi hayalimizde canlandırmalı, kendimiz ve hayatımızla bağdaştırmalıyız. Örneğin kedileri çok seven bir çocuk “cat” kelimesini asla unutmaz.

Kelimeleri görselleri ile birlikte öğrenmek de kalıcı olmasını sağlayan bir yöntemdir. En iyi yol gerçek nesne ile bakarak, görerek öğrenmektir. Ama bu her zaman mümkün olmaz. Bu durumda da imdadımıza Bilgi Kartları (flashcards) ve Hafıza Kartları (memory cards) yetişir. Kelimeyi kart üzerinde görseli ile birlikte görmek beynimizde “FLAŞ ETKİSİ” yapar ve o kelimeyi hemen hatırlamamızı sağlar.

Bilgi Kartları (flashcards) tek yüzünde ya da iki yüzünde bilgi içeren (kelime ve görseli veya kelime, görseli ve Türkçe çevirisi) kartlardır. Hafıza kartları da aynı mantıkla hazırlanmış küçük kartlardır. Bu kartlar düz bir zemine gelişigüzel ya da karışık arkası çevrili olarak yerleştirilir. Her kişi tarafından sırayla ikişerli olarak açılır. Amaç ilk açılan kartın aynısını bulmaktır. İşte bu noktada hafıza devreye girer ve aynısını bulan kartları alır ve oyuna devam eder. Bulamazsa sıra bir diğer kişiye geçer. En çok kart toplayan kazanır. Bu oyun tek başına da oynanabilir.

Özellikle teknoloji çağında doğan çocuklar ve gençlerde görsel zeka aşırı kuvvetli olduğu için bu şekilde kolayca ve keyifle kelime öğrenmek mümkündür. Örneğin, hayvanların İngilizcesini öğretirken hayvanı kucağımıza alıp gösteremeyeceğimize göre Bilgi Kartlarını kullanırsak kelime öğrencinin gözünde canlanıverecek ve kolayca öğrenecektir.

  1. Kartı gösterirken kelimeyi de okursak telaffuzunu da öğretmek ve öğrenmek mümkün olacaktır.
  2. Algı merkezini uyarmakta, görsel ve işitsel öğrenmeyi desteklemektedir.
  3. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektedir.
  4. Öğrencilerin ilgi düzeyini yüksek tutmaktadır.
  5. Hafıza kartları genel anlamda dikkati arttırmakta, odaklanmayı sağlamaktadır. Hafıza kartları ile çalışma yapan çocuklar dikkatini bir noktaya toplamakta ve bu durum günlük yaşantısına da yansımaktadır. Bu bağlamda başarısı da artacaktır.
  6. Bu kartları kullanarak öğrenmek hafızayı geliştirmekte, kişide farkındalık ve yaratıcılığı arttırmaktadır.
  7. Kolayca her yere yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz her yerde, okulda, gemide, bahçede kullanabilir, oyun oynayabilirsiniz.
  8. Arkadaşlarınızla birbirinize sorarak bildiklerinizi ve bilmediklerinizi ayırarak çalışabilirsiniz.
  9. Küçük boyda olanlarını kesip tombala oyunu gibi tek tek çekerek tek başınıza veya arkadaşlarınız ile birlikte hem kelime öğrenip hem de kelime tekrarı yapabilirsiniz.

Haydi o zaman biz de bu harika yöntemi kullanalım. Peki, biz bu Bilgi ve Hafıza Kartlarını nereden bulacağız diyorsanız en doğru ve en kolay adresiniz İngilizce Marketi‘dir. Biz sizler için buradayız. Sizin için emek verip hazırladık. Web sayfamızda bir çok seviyeye uygun Flashcards setini kolayca bulabilir ve hemen satın alıp indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Esktra Öneri: Eğer imkanınız varsa kartları bastırdıktan sonra lamine ederek daha uzun süreli kullanabilirsiniz. Hatta arkasına minik mıknatıslar yapıştırıp metal bir zemine yapıştırarak da kullanabilirsiniz.

60 Adet Resimli Kelime Kartları (Hayvanlar İle İlgili)

35.00 
+

40 Adet Resimli Kelime Kartları (Sağlık ve Hastalıklar İle İlgili)

35.00 
+

Related Articles

LGS Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

LGS ile ilgili birçok soru ve endişe de beraberinde gelmektedir. Öğrenciler ve veliler, sınava nasıl hazırlanacakları, sınavda nelerin sorulacağı gibi konular hakkında birçok soruya cevap aramaktadır. Bu yazıda, LGS ile ilgili en sık sorulan sorulara yanıt vermeye çalışacağız ve öğrencilerin sınavda daha iyi performans göstermelerine yardımcı olmak için bazı ipuçları paylaşacağız.

LGS Detaylı Sınav Rehberi 2023

LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sınavı, Türkiye’de 8. sınıf öğrencilerinin, lise eğitimine başlamak için girdiği merkezi bir sınavdır. LGS sınavı, öğrencilerin girdiği beş farklı testten oluşmaktadır: Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve İngilizce. Sınavda öğrencilere, soruların çözümü için verilen süre içinde en yüksek puanı almaları için çaba göstermeleri gerekmektedir. LGS sınavı sonuçları, öğrencilerin liseye yerleşimlerinde kullanılmaktadır. Sınav sonuçlarına göre, öğrencilerin tercih ettikleri okullara yerleşmeleri mümkün olmaktadır.

Responses

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir